IgristojeIgristoje - żargonowe określenie popularnej grupy alkoholi, na etykietach określanych jako wino gazowane lub winopodobny napój musujący.

Wywodzi się ona od obecności napisu Igristoje, będącego drugim członem pseudoruskich nazw każdego z nich. Ma on sugerować jakikolwiek związek z onegdaj popularnym w Polszy radzieckim szampanem Sowietskoje Igristoje, w rzeczywistości jednak monopolizacją produkcji tych trunków zajmują się nasi rodzimi wytwórcy.

Pobieżna charakterystyka

Igristoje występują zazwyczaj w zielonych butelkach 0,75 l z czarną etykietą zawierającą cyryliczną nazwę, informację o 9-11% oraz polski adres producenta. Nabyć je można za 4 do 7 złotych. Są dostępne w dobrych sklepach monopolowych, a także w innych prężnie działających placówkach oświatowych i kulturalnych na terenie całego kraju.

Smakiem i wyglądem przypominają tanie wino z bąbelkami, należą więc do tych nielicznych napojów wyskokowych będących tym, czym się mienią. Powszechnie wykorzystuje się je w celu uczczenia różnych radosnych okazji, np. urodzin, ważnej uroczystości szkolnej, czy też zwycięstwa w Grand Prix Formuły 1.

Bogactwo wyboru

Spora konkurencja na rynku Igristoje zmusza producentów do kreowania coraz to bardziej chwytliwych pierwszych członów nazwy. Oto niektóre z marek napojów tego typu:

  1. Igristoje Północne
  2. Igristoje Rosyjskie
  3. Igristoje Carskie
  4. Igristoje Moskiewskie
  5. Igristoje Słodkie
  6. Igristoje Syberyjskie
  7. Igristoje Bursztynowe
  8. Igristoje Kozackie
  9. Igristoje Białe
  10. Igristoje Szampańskie

Według statystyków, prowadzących badania wśród bywalców nocnego za rogiem, prawdopodobieństwo trafienia na takie samo Igristoje jest tożsame z zasadami rządzącymi Totolotkiem - nawet przy wieloletniej, codziennej kuracji, siedmiokrotny zakup wina gazowanego o identycznej pierwszej części nazwy jest teoretycznie (a już od czterokrotnego wzwyż praktycznie) niemożliwy.

Przy takiej różnorodności kompletnie zapomniano, co oznacza po rusku samo słowo igristoje. Kwestia ta stała się zarzewiem tradycyjnych już gorących dysput, prowadzonych zazwyczaj w momentach, gdy napis staje się ostatnią atrakcją butelki.

 
Chełm Katalog stron Katalog stron winiarskich Katalog stron Katalog stron Jabole
Service provided by FreeWebTemplates.com
Ta strona zawiera treści z Nonsensopedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Igristoje. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst Nonsensopedii jest udostępniony na licencji GNU Free Documentation License.